جاذبه های کرمان

 معرفی برخی از جاذبه های معروف کرمان

مجموعه گنجعلی خان: یکی از سرداران سلحشور دربار در دوره صفویه که به فرمان شاه عباس صفوی حاکم کرمان شد، گنجعلی خان نام داشت. این سردار اعظم با درایت خود، ثبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را برای کرمان به ارمغان آورده بود که البته شهر ضعفا را به دهکده اغنیا مبدل ساخته بود. این مجموعه شامل حمام گنجعلی خان، میدان گنجعلی خان، مسجد گنجعلی خان،  ضرابخانه (موزه سکه)، آب انبار، سرای گنجعلی‌خان، بازار گنجعلی‌خان میباشد.

مجموعه-گنجعلی-خان

بازار بزرگ کرمان: بازار گنجعلی‌ خان، بازار اختیاری، بازار قیصریه زرگری، بازار مسگرها، بازار کفاش‌‌ها، بازار کلاه‌مال‌‌ها، بازار آهنگری، بازار عزیز، بازار عطاران، بازار مظفری، بازار قدمگاه، بازار قلعه محمود و بازار قلعه .... از باارهای متفاوتی هستند که بازار بزرگ کرمان را تشکیل میدهند. البته بازار چهار سوق تقاطع دوراسته بازار بزرگ را احاطه کرده است.

بازار-بزرگ-کرمان

گنبد جبلیه: هشت ضلعی زیبایی که در شرقی ترین قسمت کرمان از جنس سنگ و گچ ساخته شده و تا کنون از تخریب آن جلوگیری شده است. در قدیم ایرانیان بر این باور بودند که این مقبره متعلق به یکی از زرتشتیان بوده و برخی دیگر عقیده داشتند مزار سید محمد تباشیری میباشند. از سبک معماری این بنا میتوان انگاشت که به دوره ساسانیان بازمیگردد.

گنبد-جبلیه

ارگ بم کرمان: بنایی از خشت و گِل در شهر بم استان کرمان با وسعتی نزدیک به 180000 مترمربع دارد و دیوارهایی به بلندی 6 تا 7 متر و درازای 1815 متر آن را احاطه کرده اند. ارگ بم تا سال 82 به عنوان بزرگترین سازه خشتی در دنیا شناخته میشد و بعد از آن زمین لرزه‌ی شدیدی که باعث ویرانی ارگ شد و بازسازی آن همچنان ادامه دارد.

ارگ-بم-کرمان

ارگ راین کرمان: در کنار نام ارگ بم که به عنوان بزرگترین بنای خشتی جهان است، ارگ راین کرمان به عنوان دومین بنای خشتی در جهان شناخته شده است. قدمت این بنا نیز به دوره اساسنیان باز میگردد و شنیده شده که تا 150 سال پیش محل سکونت نیز بوده است. نکته جالب این است که تا کنون هیچ حاکم و فرمانروایی در تاریخ نتواست آن را فتح کند!

ارگ-راین-کرمان

باغ شازده کرمان: در اطراف شهر کرمان در دل کویری این مرز و بوم باغی زیبا وجود دارد که پیشینه آن به دوران قاجار رسیده است. در اصل در آن زمان که محمد حسن خان سردار ایروانی که حاکم وقت کرمان بود، دستور به ساخت آن داد.

باغ-شازده-کرمان

کتابخانه ملی کرمان: بنایی زیبا و آجری که در خیابان خورشید قرار گرفته و و اطراف آن را محوطه ای زیبا فرا گرفته است. در این محوطه که حوض آب و آب نمایی نیز به چشم میخورد زیبایی این ساختمان یک طبقه را چندین برابر کرده است. در و پنجره ها و حتی کاشی های زیبایی قدیمی، نمای کتابخانه ملی کرمان را بسیار نفیس و شکیل تر نمایش میدهند و یکی از مراکز دیدنی  کرمان به حساب می آید.

کتابخانه-ملی-کرمان

آبشار سیمک: در  35 کیلومتری شمال کرمان و در مناطق کوهپایه ای  13 آبشار واقع شده است که برای تماشا و بازدید از آنها باید مجهز به وسایل فنی باشید! البته وجود زیرساختهای امن بخصوص در اردوگاه سیمک که تحت پوشش آموزش و پرورش است سبب شده تا هرساله گردشگران زیادی به خود جذب کرده است.

آبشار_سیمک

کویر لوت کرمان: کویری در شمال شرقی کرمان که نام پست ترین نقطه زمین را به خود اختصاص داده است. این محل در منطقه شهداد  و کلوت های آن واقع شده و ا گرم ترین نقاط کره زمین به شمار می‌آید. هیچگونه موجودی اعم از حیوانات، گیاهان و حتی  باکتریها به علت گرمای بیش از حد و آفتاب سوزان در این منطقه دوام نمی‌آورند. مرتفع‌ترین هرم های ماسه ای جهان نیز در کویر لوت قرار دارند.

کویر-لوت-کرمان

روستای میمند: از 12 هزار سال پیش تا کنون روستایی صخره ای  به جا مانده که هنوز زندگی در آن جریان دارد! روستایی که در دل زمین کنده شده و در مقابل شرایط جوی هوا، گرما و سرما بسیار مقاوم است. و همچنان سالم باقی مانده است.

روستای-میمند

باغ سنگی سیرجان: در روستای میاندواب و در نزدیکی دهستان بلورد و جنوب شرقی سیرجان باغی عجیب وجود دارد که در آن درختان خشکیده ای قرار گرفته که میوه هایی از جنس سنگ از آن آویزان شده است. ماجرا از این قرار است که مردی کر و لال به نام درویش خان در کرمان میزیست و بزرگ خاندان بود. از آنجایی که اصالت درویش خان به خان‌ها بازمیگردد نام اورا با خان صدا میشناسند. او زمینهای بسیاری در سیرجان داشت و امرار معاش وی از راه چوپانی و باغبانی بود. در کل درویش خان مردی هنرمند و هنر دوست بود که باغ سنگی سیرجان حاصل ذوق و هنری است که او در تمام ابعاد زندگی خود داشت.

باغ-سنگی-سیرجان

قلعه دختر: قلعه ای با گل رس و خشت خام در کرمان با وجود آتشکده آناهیتا ایزد بانوی آب و باروری که قلعه دختر یا قلعه گواشیر نام گرفته است. این قلعه بر روی صخره ای به بلندای 400 متر و سطحی بیش از 30 هکتار قرار گرفته و یکی از بناهای معروف و مرموز کرمان به شمار میرود.

قلعه-دختر

مسجد ملک: بزرگترین مسجد کرمان که در زمان سلجوقیان به دستور ملک توران شاه یکم با پیشینه هزار ساله در قسمت جنوبی بازار کرمان بنا شد مسجد ملک نام دارد. این مسجد از 3 محراب با معماری زیبای گچبری شده طراحی شده است و آبنمای بزرگ و زیبایی به ارتفاع 4 متر در وسط صحن مسجد ملک قرار گرفته است.

مسجد-ملک

آتشکده و موزه زرتشتیان: در خیابان ایرانشهر آتشکده و موزه زیبایی قرار دارد. قسمتی از این مکان شامل آتشدان، روغن سوز، پیه سوز و چراغ لاله میشود. در این موزه میتوان مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع لباس‌های زنانه‌ای است را یافت کرد.

آتشکده-و-موزه-زرتشنیان

کویر شهداد:  جالب است بدانید که قدیمی ترین پرچم فلزی دنیا در دل کویر شهداد قرار دارد که بعدها به درفش شهداد معروف شد. در منطقه‌ی کویری شهداد جاذبه و شگفتی های زیبایی وجود دارد. یکی دیگر از بکرترین جاذبه های این منطقه گلوت شهداد نام دارد. البته گرما و خشکی این مناطق سبب شد تا بومیان این منطقه با جذب توریست به کسب درآمد برسند.

کویر-شهداد

سایت بلیط جت مفتخر است فروش بلیط ارزان کرمان را برای مسافرین عزیز به ساده ترین شکل ممکن میسر ساخته است،با خرید بلیط هواپیما کرمان از تخفیف های ویژه و پشتیبانی 24 ساعته بهره مند شوید.

بلیط جت به سرعت جت


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.